​​​​ادامه تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه

​ایتالیا Italy
ایتالیا کشوری با معماری زیبا و بناهای تاریخی حیرت انگیز، همیشه توجه بسیاری از توریست ها را به خود جلب کرده است. همچنین علاقمندان به بافت قدیمی و تاریخی، کشور ایتالیا را به عنوان کشور مقصد برای  ادامه تحصیل انتخاب می کنند.
 


دلیل انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل معمولا چیست؟

ایتالیا بی شک دارای دانشگاه های  زیادی  با رتبه عالی در سطح جهانی است ولی شاید این دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی اکثر متقاضیان ایرانی به این کشور زیبا نیست. یکی از دلایل مهم، امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی و عدم نیاز به ارائه مدرک زبان در زمان اقدام به دانشگاه می باشد، ولی شاید این مزیت را اکثر کشور های اروپایی  دارند ودلیل محکم تری برای انتخاب ایتالیا نیاز داریم. دانشجویان ایرانی به دلیل اختلاف ارز و گران بودن هزینه های تحصیل در اروپا ایتالیا را بیشتر به خاطر داشتن امکان اخذ بورسیه راحت ، بدون در نظر گرفتن سطح علمی، برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند، بورسیه ای که اکثر متقاضیان ایرانی موفق به دریافت آن شده اند بورسیه استانی می باشد که از طرف نه دانشگاه بلکه دولت و یا استان به شما ارائه می شود که در ادامه به مدارک مورد نیاز آن خواییم پرداخت.

​​اطلاعات کلیدی برای ادامه تحصیل در ایتالیا

​​​​​​​
۱. زبان رسمی این کشور تاریخی، ایتالیایی است. و تنها 29 درصد از مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند. اما با این وجود امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر است. هرچند امکان کاریابی در ایتالیا بیشتر به زبان ایتالیایی صورت می پذیرد، ولی برای انگلیسی زبانان نیز فرصت های شغلی وجود دارد.

۲. فرصت های شغلی در زمینه های توریستی، پذیرش هتل و... برای افراد مسلط به زبان انگلیسی و همچنین برای کسانی که در زمینه تدریس زبان انگلیسی مهارت دارند، فراهم هست .

۳. علاقمندان به زندگی در شهرهای پرجمعیت، به سه شهرزیبای رم (پایتخت ایتالیا)، میلان و ناپل مهاجرت می کنند.

۴. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های با اعتبار جهانی و امکان دریافت بورسیه استانی تا سقف 5200 یورو در سال امکان پذیر است.

۵.  میانگین شهریه برای آموزش عالی دولتی در ایتالیا بسته به مقاطع تحصیلی و دانشگاه: بین 4000-900 یورو در سال می باشد.

۶. فرصت های متنوع فاند و بورسیه علمی نیز برای متقاضیان رشته های مختلف فراهم است.

۷.  هزینه های زندگی به مراتب کمتر از سایر کشورهای اروپایی است و هزینه های زندگی دانشجویی بین 800-500 یورو در ماه می باشد.

۸.  امکان تحصیل درتمام مقاطع و تحصیل به زبان انگلیسی درمقاطع ارشد و دکتری وجود دارد.

۹.  نمره آزمون زبان برای ادامه تحصیل در ایتالیا IELTS 6 تا  IELTS 7در مقاطع کارشناسی تا دکتری  می باشد.

۱۰. برای اخذ بورسیه استانی، تمکن مالی (یا درآمد والدین) به همراه ترجمه سند خانه مورد نیاز است.

۱۱. فرصت های شغلی در زمینه های توریستی، پذیرش هتل و... برای افراد مسلط به زبان انگلیسی و همچنین برای کسانی که در زمینه تدریس زبان انگلیسی مهارت دارند.

۱۲.  بیشترین فرصت شغلی در شهرهای رم، میلان و جنوا است.

۱۳. فرد فارغ التحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در این کشور، تا یافتن شغل می تواند تا 12 ماه در ایتالیا بماند.
​​​​​​​
 ۱۴ .در حالیکه میلان و تورینو دو شهر مناسب برای صنعت و تجارت هستند؛ فلورانس که همچنین به قلب رونسانس معروف است، دنیای صنعت و طراحی نیز به شمار می آید.
​​​​​​​
۱۵. ایتالیا کشوری ایده آل برای  ادامه تحصیل بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و بخصوص در رشته معماری می باشد.


برای ادامه تحصیل رایگان در ایتالیا از کجا شروع کنیم؟

۱. شروع پروسه با مشاوره رایگان اولین کاری هست که شما باید انجام دهید تا با تمامی جنبه های ادامه تحصیل در ایتالیا آشنا شوید و بهترین دانشگاه و شهر برای مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنید.

۲. انتخاب زبان مورد نیاز برای ادامه تحصیل ، این مورد می تواند نسبت به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت باشد.
ولی به طور کلی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری اکثر رشته های در اکثر دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می شوند، در این صورت نیاز هست تا یکی از مدارک IELTS-TOEFL را برای شروع کار آماده کنید ، ولی توصیه می شود که حتی با وجود انگلیسی بودن دانشگاه باید در کلاس های زبان ایتالیایی شرکت کنید تا در زندگی روزمره با مشکل مواجه نشوید. ( برای دریافت اطلاعات تکمیلی تماس بگیرید)

۳. آماده سازی مدارک تحصیلی : برای شروع پروسه اپلای نیاز هست تا مدارک شما جمع آوری ، ترجمه و تایید شوند ، که در شرایط مختلف و برای ارائه به سفارت یا دانشگاه می تواند بین زبان انگلیسی و ایتالیایی متغیر باشد، و این پروسه شاید یکی از حساس ترین مراحل ادامه تحصیل در ایتالیا است ، هر ساله با تغییرات زیادی همراه هست ، بنابراین بهتر است که آماده سازی مدارک چند ماه قبل از زمان اقدام به دانشگاه انجام پذیرد.

۵. انجام مکاتبات با دانشگاه : با توجه به تصمیم شما ، دانشگاه مورد نظر انتخاب شده و مکاتبات و هر گونه اقدام حضوری و غیر حضوری از طرف موسسه انجام می پذیرد، تا پذیرش قطعی از دانشگاه یا دانشگاه های مورد نظر به دست موسسه برسد.

۶. مشاوره دریافت ویزا : ویزای شما مهمترین مرحله پروسه مهاجرت شما به ایتالیا است ولی خوشبختانه سفارت ایتالیا شرایط و مدارک نسبتا ساده ای نیاز دارد بنابراین موسسه آرسیس با توجه به تجربیات قبلی و تغییرات فعلی سفارت شما را در این زمینه راهنمایی میکند و مشاوره های لازم جهت تهیه مدارک سفارت را در اختیار متقاضیان عزیز قرار میدهد تا در مسیر ​ادامه تحصیل  در ایتالیا اصلی ترین قدم را صحیح بردارید.
​​​​​​​
​​​​​​​​​​​​​​

​​ثبت نام در بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

دولت ایتالیا همیشه سعی در ارائه خدمات و پشتیباتی از سیستم تحصیل در این کشور را دارد و به خصوص در مورد دانشجویان بین المللی بهترین کمک هزینه ها با شرایط راحت را فراهم کرده است. یکی از این کمک هزینه ها به اسم DSU و یا بورسیه استانی اکثرا مورد توجه متقاضیان ادامه تحصیل در ایتالیا قرار می گیرد، این بورسیه که از طرف دولت ایتالیا به دانشجو ارائه می شود هر ساله در ماه July از طریق سایت https://www.dsu.toscana.it/ قابل ثبت نام است ، موسسه آرسیس در آماده سازی مدارک مورد نیاز و اقدام برای بورسیه استانی (DSU) در کنار شما عزیزان است.

بورسیه استانی ایتالیا به طور کلی هزینه کامل تحصیل شما و هزینه ی ۱۰ ماه از زندگی شما در کشور ایتالیا را شامل می شود ، که این موار بسته به سبک زندگی شما قابل تغییر است .

۱. تحصیل رایگان در دانشگاه، به عبارتی معافیت از پرداخت شهریه
۲. دریافت مبلغ حدود ۵۲۰۰ یورو در سال ( در قسط های متفاوت بسته به دانشگاه تحصیل )
۳. دریافت کارت دانشجویی که روزانه ۵ یورو برای خرید غذا شارژ می شود
۴. تخفیف خوابگاه​​​​​​​

مدارک مورد نیاز بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

۱. شناسنامه سرپرست خانواده دانشجو
۲. فیش حقوقی سرپرست خانواده ( ترجیحا یکی از والدین)
۳. مدرک زبان: آیلتس یا B2 ایتالیایی
4. اجاره نامه  سرپرست خانواده دانشجو
۵. اقرارنامه : مدرکی که در آن تعداد افراد تحت سرپرستی سرپرست خانواده اعلام شده باشد.

در پروسه دریافت بورسیه استانی ارائه هرگونه مدرکی که ثابت کند شما در پرداخت هزینه های تحصیل مشکل دارید شانس شما برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا را افزایش خواهد داد.

سایت کاریابی در ایتالیا